WordPress Temaları

WordPress Temaları

WordPress sitesi için wordpress hosting seçmekle tema seçmek benzer olmaktadır. WordPress full tema seçmeden önce ihtiyaçlara göre tema analiz yapmak gerekir. WordPress temaları hem işlevsellik hem de çeşitlilik açısından oldukça fazladır. İş dünyası, haberler, ticaret, fotoğraflarla birlikte şık WordPress temaları oluşturulabilir.

WordPress Teması Nedir?

WordPress teması nedir?  WordPress teması web sitesinin işlevini ve görünümünü belirlemektedir. Bunu yaparken WordPress yazılımını kullanır. WordPress yazılımı, web sitesinin altyapısında çalışır. Seçilen WordPress blog teması, resmi, ciddi, enerjik, eğlenceli ve rahat görünebilir. Bunun için web sitesinin tasarımı önemlidir. Web sitesinin görünümleri birbirinden farklı olması ile birlikte işlevler de temadan temaya göre çeşitlilik göstermektedir. WordPress temaları ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. WordPress temasının her biri farklı özellikleri destekler. O yüzden temayı değiştikten sonra ayarları yeniden düzenlemek gerekir. Web sitesinin tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak web sitesi için gerekli olan WordPress temasını seçmek ve onun planlamasını yapmak önemli olmaktadır. İşletmenin gelişim ve büyüme hedefleri belirlendikten sonra ihtiyaçlarına uygun WordPress temasının seçilmesi ve belirlenmesi daha kolay olmaktadır.

En Çok Kullanılan WordPress Temaları

WordPress yazılımında kullanılabilecek birçok farklı özellikte temalar vardır. Bu temalar, ücretsiz ve ücretli olmaktadır. En popüler temalar çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen temalardır. Popüler temalar kullanmak pratiklik açısından avantajlıdır. Elbette WordPress temalarının rakiplerinin önüne geçmesini isteyen işletmeler için daha farklı temalar seçilebilir. WordPress full tema paketleri içerisinde farklı tasarım seçenekleri de bulunmaktadır.

En çok kullanılan WordPress temaları:

 • Avada
 • Enfolt
 • Zerif LITE
 • Zillah
 • Astra

Avada

WordPress teması olan avadanın kullanımı oldukça kolaydır. En sevilen temalardan birisidir. Teknik destek bakımı, performans kolaylığı sağlamaktadır. WordPress blog teması olarak kullanıma uygundur. En çok kullanım alanı bulunan WordPress teması olmaktadır. Moda, seyahat, otel, alışveriş gibi birçok amaçla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Enfold

Yaygın olarak kullanılan wordpress temalarından bir diğeri enfold teması olmaktadır. Enfold WordPress tema e-ticaret teması olarak yaygın bir şekilde kullanılır.

Zerif LITE

Sade bir tema olmaktadır. Popüler temalardan birisidir. Aynı zamanda ücretsiz bir temadır. Zerif LITE wordpress teması hızlı yüklenebilen bir temadır. Şirketlerin haricinde fotoğrafçılar, freelancer çalışanlar da sıklıkla zerif lite temasını kullanırlar.

Zillah

Yaygın olarak kullanılan WordPress temalarından bir diğeri zillah teması olmaktadır. Zillah temasının sınırsız renk seçeneği bulunmaktadır. Arka planda video oynatma özelliği vardır. Hızlı kurulur. Hızlı yüklenme özelliğine sahiptir. Mega menü gibi özelliği ile dikkat çekmektedir. Modern bir temadır. Aynı zamanda minimalist bir temadır.

Astra

WordPress temalarından meşhur olan diğer bir tema astra temasıdır. Astra teması 2 saniyeden oldukça kısa bir süre içerisinde açılır. Astra WordPress teması Seo dostu bir yapıya sahiptir. Oldukça kullanışlı bir temadır. Web sitesine uygun renk ve font bulma açısından kullanışlıdır.

WordPress Tema Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress Temaları

WordPress tema kurulumu yapmadan önce bir alan adına ve hostinge ihtiyaç vardır. Alan adı ve hosting işlemlerinden sonra WordPress tema kurulumu yapılmaya başlanır. Ücretli siteler için alan adı ve hosting gerekli olmaktadır. Ücretsiz sürümlerde WordPress ‘in kendi sitesinde belirlenen adımları izlemek yeterli olacaktır. Fakat ücretsiz sürümlerde markanın kendi özel bir alanı bulunmadığından dolayı bazı dezavantajlar ortaya çıkabilir. Ayrıca ücretsiz sürümlerde pluginler kullanılmamaktadır. Bunlar dezavantaj yaratabilir. Ücretli sürümlerde hosting ve alan adı kurulması gerekir. Hosting ve alan adı aşamalarını tamamladıktan sonra WordPress ‘in sitesinde bulunan son sürümü bilgisayara indirmeniz gerekmektedir. WinRAR ya da zip it gibi programlarla sıkıştırılmış olan WordPress dosyasını açabilirsiniz. Daha sonra dosya içeriğini sunucuya yüklemelisiniz.

WordPress kurmak istediğiniz web sitesinin ismini adres çubuğuna yazarak kurulum otomatik olarak başlar. Ekrandaki yazan işaretleri takip ederek kurulumu başarılı bir şekilde tamamlarsınız. WordPress full tema kurulumu, WordPress tema şablonu seçerek yapılır. WordPress tema şablonlarında premium temalar ve ücretsiz temalar bulunmaktadır. Yönetici kontrol paneli bölümüne girerek yeni ekle seçeneğini seçerek tema seçimi yapılır. Doğru temalar seçildikten sonra kur butonuyla yükleme işlemleri gerçekleştirilir. Daha sonra etkinleştir butonuna tıklamak gerekir ve böylelikle tema kullanıma hazır hale gelir.

WordPress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

WordPress full tema kurulumu elle manuel olarak da kurulabilir. Premium temalar için ya da üçüncü parti kaynaklı temalar için elle manuel kurulum yöntemi tercih edilmektedir. Manuel WordPress tema kurulumunu yüklemek için yeni ekle bölümündeki tema yükle butonundan yararlanılır. Daha sonra bilgisayara zip dosyası indirilerek siteye aktarılabilir. Hemen yüke butonu tıkladıktan sonra canlı ön izleme, tema sayfasına geri dön, etkinleştir seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekecektir. Seçilen temanın web sitesine uygun olması önemlidir. Seçilen tema web sitesine uygun ise etkinleştir butonuna tıklayarak kurulum tamamlanır. Kurulum tamamlandıktan sonra gerekli görülen eklentiler de ihtiyaçlar doğrultusunda uygun hale getirilerek yüklenir. Eğer web sitenizde bir tema değişikliği yapmışsınız bununla ilgili olarak eklemeler de yapmanız gerekmektedir.

WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılır?

WordPress full tema seçimi yapmak için öncelikle web sitesinden beklentiyi ve ihtiyaçları tespit etmek ve belirlemek önemli olmaktadır. Şirketlerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek WordPress teması seçimi önemlidir. WordPress temalarda bulunan özelliklerin web sitesinin işlevlerine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü eğer WordPress tema özelliklerinde kullanılmayan işlemler varsa web sitesi zararlı olabilir. WordPress full tema seçiminde, temanın özellikleri, işlevi ve görünümü kadar temanın performansı da önemli olmaktadır. WordPress temalarının performansı birçok farklı siteden kontrol edilebilir. Ayrıca, seçilen WordPress temasının mobil uyumluluğuna önem verilmelidir. Çünkü günümüzde artık web sitelerine girişler mobil cihazlardan yapılmaktadır. Bu yüzden WordPress teması seçimi yapılırken mobil uygulamasının görsel açıdan güzel görünmesi başarılı olması için önemlidir. WordPress temalarının uygunluğu çeşitli test araçları sayesinde kontrol edilebilir. Ayrıca, world wide web standartlarına uygun olup olmadığı da belirlenmektedir. WordPress temalarının genellikle daha sade bir yapıda olması ve göz yormayan renk kombinasyonlarını içermesi önerilmektedir. Bu şekilde tasarlanan bir WordPress teması, kullanıcıların aradıklarını daha kolay bulabilmesini sağlamaktadır.

WordPress Site Optimizasyonu

WordPress full tema seçimi yaparken uyumlu ve düzenli tasarımları seçmek önemlidir. Bu aynı zamanda sitede çok zorluk yaşanmaması için önemlidir. Bu şekilde kullanıcılar siteyi ziyaret ettikleri zaman sitede dolaşmaktan memnun kalacaklardır ve sitede kalma ihtimalleri uzayacaktır. WordPress teması kötü olarak seçilirse siteyi ziyaret eden kullanıcı bir daha girmek istemeyebilir. Bu yüzden WordPress temaları oldukça önemlidir. WordPress temasının seçiminde önemli olan faktörler; amp uyumluluğu, temadaki destek yorumları, CSS dosyalarının sayısı, temanın yayınlandığı tarih, temadaki eklentilerin ücretleri gibi unsurlardır. Seçilen WordPress temasının işletmenin markasını, ürününü çok iyi bir şekilde yansıtması önemlidir. Gerektiğinde seçilen WordPress temasının esnetilebilir olması da avantaj sağlayacaktır.

WordPress E Ticaret Temasında Olması Gerekenler

 • Çekici tasarım
 • Kolay navigasyonu
 • Hız optimizasyonu
 • Mobil dostu
 • Desteklenen eklentiler

WordPress tema E-ticaret için birçok farklı özelliğe sahip tasarımlar bulunmaktadır. Online web sitelerinde en çok satan ürünler, indirim teklifleri ve farklı ürün kategorileri de yer alacağından dolayı, WordPress teması, müşterilerin istediklerini bulabilmeyi kolaylaştıracak şekilde olmalıdır.

En iyi WordPress E-Ticaret temaları:

 • Flash
 • Store Font
 • Max Store
 • Shoplsle
 • Flash
 • Bellini
 • Hestia
 • Tyche