WordPress İle Site Kurma

WordPress İle Site Kurma

WordPress İle Site Kurma ; için ilk yapılması gereken alan adı, sonrasında da hosting satın almaktır. WordPress site kurma işlemleri, dünyada en popüler açık kaynak kodlu ve ücretsiz içeriğe sahip yönetim sistemidir. Esnek kolay ve ücretsiz olması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. WordPress sayesinde web sitesi kurulumunu anlatmak yerine görsel anlatımın yaygın olması öğrenmeyi daha da kolaylaştırmaktadır.

Geçmiş yıllarda bir internet sitesi kurmak oldukça zahmetli bir işti. İnternet sitesi kurmak için daha önceden yüklü miktarlarda bütçe gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyordu. Şuan WordPress hizmetleri sayesinde daha pratik, daha kolay ve ücretsiz kurulum gerçekleştirilebilmektedir. WordPress’in en önemli faydası, herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyişidir. Dolayısı ile site kurmanın en kolay ve basit yolu WordPress’tir. WordPress aynı zamanda ücretsiz siteler kurmaya olanak sağlamaktadır. Ayrıca profesyonel anlamda çalışmak isteyenler için çok düşük ücretlerde dahi üst düzey sitelere sahip olunabilmektedir.

WordPress sistemi, açık kaynaklı kodla programlama sistemlerine sahip olan içerik yönetim tabanlara denmektedir. Bu sistem mantık çerçevesinde ilerlendiğinde blog olarak çalışmaktadır. Fakat içerisinde farklı yöntemler kullanılarak da farklı siteler yapılabilmektedir. İşletim sistemlerinin tabanı tamamı ile bağımsızdır. Bu sistem ilk olarak 2003 tarihinde bir sürüm ile beraber kullanıcılara tanıtılmıştır. Bu anlamda WordPress’in iki adet uzantısı bulunmaktadır. Bunlardan ilki “WordPress.com” diğeri ise “WordPress.org” dur. Bu iki sistem arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle bu siteler kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu anlamda herkesin tercihi, WordPress.org adresidir. Yani site kurulmak istendiği zaman WordPress.org tercih edilmelidir. Bunun nedeni, WordPress.org sitesinde daha fazla tema özelliklerinin ve daha fazla bağlantı eklentilerinin yer almasıdır.

Neden WordPress

Ücretsiz site kurmak isteyen kişiler, tercihlerini sıklıkla WordPress ile site kurma işlemlerinden yana kullanmaktadır. Örneğin; blog yazarlığı ve blog sitesi kurmak amaçlanıyorsa içeriklerin arama motorlarında en üst sıralarda yer alması bu bakımdan önemlidir. Bahsedilen bu durum, e-ticaret siteleri ve kurumsal web siteleri için de geçerli olmaktadır. WordPress’in diğer önemli özelliklerinden biri de Google dostu olmasıdır. WordPress tabanlı olan siteler, böylelikle Google tarafından daha hızlı bir şekilde indekslenmektedir.

wordpress ile site kurma

Yalnız WordPress indekslemeyle kalmamakta aynı zamanda sayfaların daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. WordPress tabanlı olan siteler ayrıca SEO dostu olmaktadır. SEO dostu olmasının sebebi, sistemin kendini sürekli olarak güncellemesi ve Google’ın istemiş olduğu şekilde kendini hazır hale getirmesidir. Bu nedenle WordPress son yıllarda sıklıkla tercih edilen web sitesidir. Sıklıkla tercih edilen bu site alt tabanlı olmayı başarmıştır. Bu aynı zamanda rakamlara da olumlu şekilde yansımaktadır.

Dünya üzerinde yer almakta olan tüm sitelerin alt tabanı (%40) WordPress’ten oluşmaktadır. Bu yüzdelik dilimde neredeyse yarısına denk gelmektedir. Bu anlamda ülkemizde de web site tabanları oldukça revaçtadır. Yani Türkiye’nin birçok ünlü siteleri WordPress tabanlarını kullanmaktadır.

WordPress Yazılım Bilgisi Gerektirir Mi

WordPress kurulumu yapılırken hiçbir şekilde yazılım bilgisine sahip olunması gerekmemektedir. Çünkü sistem, tüm bunları kullanıcıları adına halletmektedir. Kullanıcıların yapması gereken sadece bir alan adı ve hosting satın almaktır. Bu işlemlerin (Alan adı-Hosting satın almak) yapılmasının ardından işin büyük kısmı bitmektedir. Sonraki aşamalarda ise WordPress site kurma işlemleri tema seçilerek devam etmektedir. Web sitelerinin sayfalarını ve ara yüzünü belirlemek için birbirinden farklı WordPress temaları seçilmesi gerekmektedir.

Tema seçimlerinden sonraki adım ise eklentileri seçmek olacaktır. Birbirinden farklı, kapsamlı ve geniş eklentiler WordPress’in en iyi bilinen tarafıdır. Blog, haber, e-ticaret gibi birçok sektör için oldukça fazla eklenti mevcuttur. WordPress’in dinamik ve güçlü yapısı sayesinde sistem kolaylıkla yönetilebilmektedir.

WordPress eklenti konusunda da oldukça ileri düzeydedir. Bu sistemde 50.000’den fazla eklenti bulunmaktadır. Yani herkesin istemiş olduğu şekilde eklenti mevcuttur. Bu eklentilerden bazıları “WeChat”, “Yoast SEO”, “Woocommerce” eklentileridir. WordPress’in bir başka önemli özelliği ise Google’ın istemiş olduğu şekilde web site vermesidir. Akıllı cihazlara uyumluluğu ile bilinen bu siteler, Google tarafından daha hızlı bir şekilde kabul görmektedir. Dolayısı ile yüksek güvenlikli yanları ve kolay erişilebilir olması bakımından bu sistem öne çıkmaktadır. Ayrıca WordPress’i masaüstü bilgisayarlara, telefonlara veya tabletlere indirebilmek mümkündür.

WordPress Site Kurulması İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

WordPress site kurma işlemleri birkaç adım içerisinde gerçekleşmektedir. Bu adımlar sayesinde sistemin internet sitesinden ilerlenmesi de mümkün olacaktır. Yalnız sistem kullanıcıları bu konuda yeni ise eğitim alınması tavsiye edilmektedir. Bu anlamda WordPress site kurulması için izlenilecek adımlar şunlardır:

 • Alan adı yani domain alındıktan sonra yapılacak bir diğer işlem hosting satın almaktır. Hosting, siteye erişim sağlayan ve tüm sistemlerin içinde bulunduğu bir platformdur.
 • Alan adı ve hosting satın alındıktan sonra WordPress kurulumuna geçilebilmektedir. Bu esnada hosting paneli WordPress’e entegre edilmiş olmakta, böylelikle kurulum işlemi gerçekleşmektedir.
 • Bu işlemlerin ardından sitenin genel hatları oluşturulmaktadır. Yani tema seçilme işlemleri bu evrede başlamaktadır. Yapılacak olan iş ile ilgili tema belirlenmesi sitenin ara yüzünü oluşturmaktadır. WordPress temalarının dışında diğer platformlardan da tema ekleme imkanları bulunmaktadır.
 • Son adım ise sitenin fonksiyonlarını artıracak düzeyde eklentilerin sisteme dahil edilmesidir.

Site Kurmak WordPress İle Kolay Mı?

WordPress tabanı ile site kurmak sanıldığından çok daha kolaydır. Bu anlamda zaman vermek gerekirse bu işlem 10 dakika ile 20 dakika arasında tamamlanabilmektedir. Basit ara yüzü ile site kurulumları WordPress tabanlarında çok daha kolaydır.

WordPress’in en çok tercih edilme nedenleri nelerdir? Bu sistemin sıklıkla tercih edilmesinin ana sebebi Google dostu olmasıdır. Yani WordPress tabanının kullanıcı dostu olması ve SEO olması anlamına gelmektedir. Dolayısı ile bu özellikte sistemi, daha pratik ve daha hızlı yapmaktadır.

WordPress eğitimleri neler katmaktadır? WordPress eğitimleri alındığında unutulmaya yüz tutmuş bilgilerin pekiştirilmesini sağlamaktadır. Bu anlamda WordPress ile site kurma işlemleri çok daha hızlı bir şekilde pratikleşmektedir.

wordpress ile site kurma

 

WordPress Sitesi Açmak İçin Atılması Gereken Adımlar

WordPress sitesi açmak için atılması gereken adımlar şunlardır:

 • Domain (Alan adı)
 • Hosting (Ağ sağlayıcı)
 • Eklenti
 • Tema

Web hosting, yıllık olarak satın alınabilmektedir ve WordPress siteleri oluşturulurken yapılması gereken önemli seçenekler dahilindedir. Domain ise (Site adresi-Alan adı) kullanıcıların web sayfaları içeriğini görmeleri için site URL’sinin satın alınması anlamına gelmektedir. WordPress temalarının çoğu ücretsiz olmak üzere, WordPress sisteminin tüm ziyaretçiler tarafından kullanılması için birden fazla teması bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ücretsiz, bazıları ise farklı tutarlarda premium temalarıdır. Buna ilaveten wordpress temaları içeriğinde istenilen değişiklikler rahatlıkla yapılabilmektedir. WordPress eklentileri ise web site fonksiyonlarını artıran küçük yazılımları oluşturmaktadır. Bunlardan bazıları yine ücretsiz, bazıları ise premium seçenekleri dahilindedir. Ve ücretsiz olanları genellikle sınırlı olmaktadır.

WordPress Sistemi İle Hangi Tür Siteler Yapılmaktadır?

Ülkemizde ayda milyonlarca ziyaretçi bulunan en büyük WordPress hizmetleri kapsamında site örneklerini şu şekilde sıralamak mümkündür :

 • Dizibox.com
 • Dizilab.com
 • Sosyalmedya.com
 • Teknoseyir.com
 • Altyazilifilm.org
 • Bizevdeyokuz.com
 • Listelist.com
 • Webrazzi.com

WordPress eklentilerinin ne gibi faydaları bulunmaktadır? WordPress eklentileri e-ticaret sistemlerinin arasında en popüler eklentiyi oluşturmaktadır. Eklentiler diğer eklentiler ile kolay entegre olmaktadır. WordPress sitesi üzerinden ürün satışı yapmak isteyen kullanıcılar için uygun bir eklentidir aynı zaman da. Dolayısı ile dünya üzerinde geniş kapsamlı satışlar için kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

EbaMedya