SEO Nedir?

SEO Nedir?Nasıl yapılır

SEO dendiği zaman akıllara ilk gelen soru SEO nedir? Olacaktır. SEO kelimesi İngilizce Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu kelime öbeği Türkçeye çevrilirse kelime anlamı arama motoru optizasyonu denilebilir. SEO, anahtar kelimeler ve belirli kurallar aracılığıyla web sitenin, arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmadır. Böylece internet arama motorunda yapılan ilgili aramada kullanıcılar SEO çalışması yapılan web siteye daha kolay ulaşım sağlayabilecektir.

Seo çalışmaları yapılırken site içi ve site dışı olmak üzere iki türde yapılmaktadır. Site içi SEO, sitenin içinde bulunan içeriklerin üzerinde yapılan çalışmalardır. Site dışı SEO ise site dışında bulunan sosyal medya ve diğer araçlar (bloglar, linkler, görsel materyaller) üzerinden siteye ziyaretçi kazandırılmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır.

Seo nedir?

SEO Nasıl Yapılır?

Bir web sayfasının daha çok ziyaret edilmesi için SEO nedir?nasıl yapılır? Web sayfası SEO danışmanlığı hizmeti için öncelikle çalışma yapılması istenen web sayfasının birlikte çalışmak istenilen SEO danışmanlığı firması ile paylaşılması gerekmektedir. Bunun ardından SEO çalışması için belirli aşamalar gerçekleştirilir.

1- Web sitesi çeşitli profesyonel araçlarla uzman ekipler tarafından incelenir. Bu incelemelerin sonucunda web sayfanın istekleri ve kullanım amacına göre detaylı bir SEO raporu oluşturulur.

2- Oluşturulan bu rapor gerekli kriterler göz önünde bulundurularak analiz edilir. Anahtar kelimelerin neler olacağı, sayısı ve nasıl yerleştirileceği, içeriğin yoğunluğu ve yazımında kullanacak yöntemler, uygun verilerin kullanımı, kullanılacak URL yapısı, eğer kullanılacaksa uygun görsellerin seçilmesi ve yerleştirilmesi, hazırlanan SEO çalışmasının mobil ile uyumlu olması yapılan SEO analiz işleminin kullanılan kriterleridir.

4- Web sitenin aramalarda üst sıralara çıkması için gerekli düzenleme, değişiklik ve planlamalar yapılır. Arama sonuçlarında hangi kelime ya da kelime grubuyla sıralamada gözükmek istiyorsa içerik bu kelimelere göre düzenlenir.

Tüm bu adımların ardından SEO danışmanlığı hizmeti tamamlanmaktadır. Daha sonra arama motorlarının botları siteyi daha sık taramaya ve site içeriklerini üst sıralara taşımaya başlar.

Google SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen arama motoru Google olduğu için Google SEO işlemi sıklıkla tercih edilmektedir. Google arama motorunda web sayfanın üst sıralarda çıkması için yapılan SEO çalışmasında belirli kurallar uygulanmaktadır.

Description: Web sayfasının ilk görünümünü description sağlamaktadır. Sayfanın ilgi çekici ve güzel bir açıklamaya sahip olması gerekmektedir. Google bu açıklamayı 160 karakter ile sınırlandırmaktadır. Bu açıklama içerisinde ise en az bir tane ya da iki tane anahtar kelime bulunmalıdır.

Başlık: Web sayfaya verilecek ana başlık SEO açısından çok önemlidir. Anahtar kelimelerin bulunduğu 7-8 kelimelik bir başlık SEO için ideal olacaktır.

Anahtar kelime dağılımı: SEO içeriğinin içinde anahtar kelimeler belirli bir düzen içerisinde olmalıdır. Fazla ya da eksik anahtar kelime uygulamak istenilen amacı karşılamayacaktır. Anahtar kelimelerin her 100 kelimede 1 olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir.

SEO için link inşası: Domain otoritesine ve spam durumlarına dikkat edilerek kaliteli siteler üzerinden backlink çalışmaları yapmak SEO için büyük önem taşımaktadır.

SEO Yaptırmak Neden Önemlidir?

Web sayfanız var ise ve bu web sayfa üzerinden satış yapmak, ziyaretçi sayınızı artırmak, görünürlüğünüzü ve tanınırlığınızı artırmanız için SEO yaptırmanız gereklidir. SEO yaptırmanın önemini özetleyecek olursak,

1– SEO uzmanı tarafından yapılan bir SEO, sonrasında web sayfanın arama motorunda yapılan aramalarda daha üst sıralarda çıkacaktır. Bu sayede ziyaretçi sayısı ve potansiyel müşteri sayısı büyük miktarda artacaktır.

2- İnternet üzerinde aynı ürünleri satan birçok firma ve web sayfa bulunmaktadır. Kullanıcılar yaptıkları arama sonucunda benzeri birçok web sayfa ile karşılaşacaktır. Yapılan SEO çalışması, bir web sayfanın özgün olmasını ve benzer web sayfaları arasından ayrılarak tercih edilmesini sağlayacaktır.

3- Web sayfasının içerikleri belirli bir amaç ve anahtar kelimeleri göstermek amacıyla düzenleneceği için web sayfasının kullanımı ve keşfedilebilirliği artacaktır.

Kimler SEO Kullanır?

SEO danışmanlığı kısa bir tabirle web sayfanızın internet üzerinde diğer insanlar tarafından kolaylıkla ulaşmasını sağlaması için hazırlanan düzenleme çalışmalarıdır. Bazı durumlarda SEO kullanmak sizin için büyük avantaj olacaktır.

1- Web sayfanızda ürün satıyor ve bu ürünlerden kazanç sağlamayı düşünüyorsanız, yaptırdığınız Google SEO çalışması ile web sayfanızı daha fazla müşterinin görmesini sağlayarak satışınızı artırabilirsiniz.

2- Firmanızdaki ürünlere yönelik bir tanıtım yapmak istiyorsanız ya da ziyaretçilerin firmanız hakkında bilgi sahibi olması için bir web sayfası hazırlıyorsanız yaptıracağınız SEO sayesinde dilediğiniz hedef kitleye ve müşteri potansiyeline ulaşabilirsiniz.

3- Blog, vlog gibi kişisel türde bir web sayfanız var ve içeriklerinizin diğer bloglara göre daha görünür ve popüler olmasını istiyorsanız SEO yaptırmanız ile diğer kişisel web sitelerinin arasında üst sıralara yükselebilirsiniz.

seo

SEO Kullanmanın Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

SEO kullanmak, web site sahiplerinin birçok avantaja sahip olmasını sağlar. Bu avantajları belirli başlıklar altında toplamak mümkündür.

Perspektife Sahip Olmanızı Sağlar

Hedef kitlenizin arama motorunda kullanacağı anahtar kelimelerin seçilmesi, sunduğunuz ürünün arayan kişiler tarafından kolay bulunmasını ve kolayca web sayfanızla buluşmasını sağlamaktadır. Böylece perspektifiniz yerel ve küresel bütün müşterilere uygun olacak şekilde ayarlanmaktadır. Google SEO ile oluşturulmuş bu perspektif aradığınız müşteri kitlesinin size ulaşmasını sağlamaktadır.

Hedeflenen Ziyaret Sayısına Ulaşmanızı Sağlar

Web sayfanız için aklınızda olan ve hedeflediğiniz ziyaret ve ziyaretçi sayısı bulunmaktadır. Ancak eğer web sayfanız internetin derinliklerinde kaybolursa ziyaretçi sayınız düşündüğünüzden düşük olacaktır. Yapılan arama motoru optimizasyonu ile web sayfanız bu derinliklerden üst sıralara taşınacaktır ve böylece arama motorunda yapılan ilgili kelime aramalarında ziyaretçiler web sayfanızı kolaylıkla ziyaret edeceklerdir.

Görünürlüğünüzü Artırır

Web sayfanız optimize olduğu zaman yapılan aramalarda kolaylıkla üst sıralarda ve ilk sayfalarda görünecektir. Ziyaretçiler bir arama sonucunda sıklıkla ilk sayfadaki ve üst sıralardaki web sayfaları ziyaret etmektedir, diğer sayfalara ise genellikle göz atmamaktadır. Web sayfanızın SEO çalışması ile ilk sayfalara getirilmesi ile ziyaretçiler sizi arama sonuçlarında daha sık görecektir.

Sizin İçin Bir Yatırım Türüdür

Web sayfası ticari amaçlarla kullanılıyorsa Google SEO yaptırmak web sayfası sahibi için bir yatırım olacaktır. Yaptırdığınız SEO çalışması sonucunda web sayfanızın ziyaretçisi artacağı için satışlarınız ve satışlardan elde ettiğiniz kazancınız artacaktır.

Uzun Süre Üst Sıralarda Kalırsınız

Web sayfası bir SEO çalışması ile üst sıralara taşınırsa diğer arama motoru stratejilerine göre daha uzun süre üst sıralarda konumlanmayı koruyacaktır. Böylece tekrar tekrar bir arama motoru stratejisi uygulanmasına gerek kalmayacaktır.

Maliyeti Düşüktür

SEO çalışmasının en önemli avantajlarından biri diğer arama motoru stratejilerine göre daha uygun fiyatta olmasıdır. Diğer arama motoru stratejilerine yüksek ücretler ödeyip düşük verim almaktansa SEO kullanmak web sayfası sahibi tarafından tasarruflu ve verimli olacaktır.

Esnek ve Özgündür

SEO çalışmaları web sayfasının amacına ve isteklerine göre özel olarak hazırlanmaktadır. Zorunlu olarak kullanılan belirli kalıplar bulunmamaktadır. Sıradan ve herkes için uygulanan aynı format bulunmamaktadır. İstenilen şekilde anahtar kelimeler belirlenerek istenilen uzunluk ya da kısalıkta Google SEO çalışmaları hazırlanmaktadır.

Sonuçlarınız Ölçülmektedir

Web sayfasında kullanılacak anahtar kelimelerin arama motorlarındaki raporları incelenerek ziyaretçilerin SEO çalışması yapılan web sayfayı tercih etmeleri için gerekli işlemler yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yapılan SEO çalışması sonucunda web sayfaya dışarıdan gelen ziyaretçi sayısı ölçülmektedir.