SEO ile e-Ticaret Trafiğinizi Artırın

SEO ile e-Ticaret Trafiğinizi Artırın

E-ticaret günümüzde alışverişin ve ticaretin en kullanılan hali olarak karşımıza çıkmaktadır. İçinde bulunduğumuz çağın temel gereksinimi haline gelen internet 7’den 70’e herkesin kullandığı bir donanım olmayı başardı. Artık alışverişlilerin yeni şekli internet üzerinden yapıldığından ticaret ile uğraşanların bu mecraya girmesi neredeyse şart oldu. Arz talep ilişkisine bakıldığında ve dijitalleşen dünyada ticaretin yeni şekli e-ticaret olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte e-ticaret, ticaret ile uğraşanların belli donanım gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. E-ticaret dijitalleşen dünyada artık bir tercih değil gereksinim olduğundan bunu iyi yöneterek oldukça başarılı olabilirsiniz.

E-ticaret sitesinin gerekli donanımlarını doğru şekilde yerine getiren işletmeler, SEO’nun da yardımı ve doğru kullanımları ile e-ticaret sitelerinin trafiğini arttırarak istedikleri kazançları elde etmektedirler. Site trafiğini Artırma SEO ile mümkündür. SEO’nun doğru kullanımı sonucunda işletmeler istedikleri etkileşime ve satışlara ulaşabilirler. Peki, nedir bu SEO?  SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Bu da e-ticaret siteleri için olmazsa olmaz bir opsiyondur. SEO ne kadar doğru ve iyi yapılırsa e-ticaret sitesi o kadar tıklanır ve trafiği artar. Bu da demek oluyor ki SEO sayesinde trafiği artan e-ticaret siteleri, nihai hedeflerine ulaşmaları daha kolay olduğundan başarılı olmaları da aynı oranda artmaktadır. E-ticaret sitesi için SEO kullanımı, önceki cümlelerde anlatıldığı üzere site trafiğinizi artırmak için oldukça önemli bir kuraldır.SEO ile e-Ticaret Trafiğinizi Artırın

E-Ticaret SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, dijital pazarlama türü olan e-ticaret siteleri için e-ticaret SEO nedir sorusunu da beraberinde getirmektedir. E-ticaretin temel amacı satış olduğundan tüketiciye ulaşması en önemli unsurlardandır. Tüketiciye ulaşmak için kullanılan SEO’ nun doğru şekilde uygulanması da oldukça önemlidir. Tüketicinin e-ticaret sitesi ile buluştuğu arama motorlarında, doğru SEO teknikleri uygulandığında e-ticaret sitesi en üst sıralarda çıkar. Bu sayede site, ziyaretleri artarak bilinir ve görünür olur. Bu da e-ticaret sitelerin nihai hedefleri olan satış konusunda başarılı olmalarını sağlar.

SEO ile e-Ticaret Trafiğinizi Artırın

Tüketici, ihtiyaçları doğrultusunda arama motorlarına yazdığı kelimeler sayesinde aradıkları mal veya hizmete ulaşır. Tüketicinin arama motorlarına ihtiyaç ve taleplerini yazması sonucu çıkan e-ticaret sitelerinden SEO’yu en doğru şekilde uygulayan siteler en üst sıralarda çıkarlar. E-ticaret sitesinin ne olduğu hangi mal ve hizmeti sunduğuna göre SEO şekillenir. E-ticaret sitesini en iyi anlatan belirli kelime ve kelime grupları SEO olarak içerikte yer alır. E-ticaret sitesinde sunulan mal veya hizmetin tüketiciler tarafından aranabilecek kelime gruplarından seçilmesi ve Google reklam politikası gereğince SEO çalışması yapmak altın kuraldır. Bu sayede arama motorlarında en üst sıralarda çıkarak daha çok kişiye ulaşılır. Doğru ve gerekli SEO çalışması sonucunda e-ticaret site trafiği hızlanır. Hızlanan site trafiği ile dijital pazarlamanın öncüsü olan e-ticaret siteleri istenilen başarıya ulaşabilir.

E-Ticaret SEO Teknikleri

E-ticaret SEO Teknikleri olarak birçok teknik yol mevcuttur. SEO, e-ticaret ile uğraşanların mutlaka üzerinde durması ve doğru şekilde uygulamasını gerektiren bir yöntemdir. Doğru SEO kullanımı, görünürlüğü sağlama ve buna bağlı e-ticaret sitesinin trafiğini artırmada hedeflenen başarıyı yakalamada en önemli noktadır. Bir e-ticaret sitesi kurmak kadar onu yürütebilmek ve başarıya ulaşmak için doğru SEO teknikleri kullanmak oldukça önemlidir. E-ticaret sitesi için kaliteli bir içerik gerektiği gibi tek başına yeterli olamayacaktır. Kaliteli içerik ancak hedef kitleye ulaştığında amacına ulaşabilir. Bu nedenle SEO tekniklerinin önemi; kaliteli içerikleri görünür kılması ve hedef kitleye ulaştırmasından dolayı oldukça önemlidir.

Kaliteli İçerik

Arama motorlarından biri olan Google’ı örnek alacak olursak kaliteli içerik oldukça önemlidir. İçeriğin özgün ve kaliteli olması her zaman önemlidir. İçeriğin uygun görsel ve uygun metin ile tamamlanması Google’ın e-ticaret sitesini öne çıkarmasında etkili olacaktır. Profesyonel, özgün ve kaliteli bir içerik her zaman oldukça önemli bir SEO tekniği olmuştur.

Kullanılacak Kelime ve Kelime Grupları Seçimi

Sunulan ürün veya hizmet için e-ticaret sitesinde SEO olarak kullanılması gereken uygun kelime ve kelime gruplarına ihtiyaç vardır. Bu kelime ve kelime grupları e-ticaret sitesinde sunulan ürün veya hizmeti en iyi anlatan ve kullanıcıların arama motorlarında en sık aradıkları kelimelerden oluşmalıdır. E-ticaret sitesi içerisinde bulunan ürün veya hizmeti anlatan bu kelime ve kelime grupları anahtar kelime olarak içerikte yer alır. SEO çalışmasında kullanılacak kelime ve kelime grupları seçimi, e-ticaret sitesinin görünürlüğü ve tıklanması için oldukça önemli bir tekniktir.

Web Sitesi İsmi

Kurulan e-ticaret sitesinde, ürün ve hizmet ne ifade ediyorsa ona en uygun isim ve adres alınması gerekmektedir. Sunulan ürün veya hizmeti en iyi yansıtan ve aramalarda o ürün ve hizmetle ilgili en çok aratılan kelimelerden en uygun olanını doğru biçimde kullanmak gerekmektedir.

E-ticaret Web Sitesinin Kod Yapısı

Web sitesi güvenilirlik açısından ve Google’ın algoritmayı kolay tanımlayıp tüketicilerin karşısına çıkarması için kod yapıları tercih edilmelidir. Güvenilir olmayan ve arama motorları tarafından kolay algılanıp sunulamayan bir kod ile oluşturulmuş site amacını gerçekleştiremez. Bu nedenle Google tarafından iyi indekslenen bir site kurulumu yapılması veya uzman kişilere yaptırılması gerekmektedir.

Analytics Hesabının Doğru Kullanımı

Analytics hesabı, e-ticaret siteleri için tıklanma gibi verileri gösteren bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde tüketiciler, site içi ürün ve hizmetleri nasıl arıyor yani hangi kelime grupları ile arıyorlar öğrenilebilir. Bu sayede tüketicilerin site içerisindeki ürün ve hizmetleri arattıkları kelimeleri, SEO  çalışmasında kullanarak sitede trafik artırılır.

Ürün ve Hizmeti Doğru Tanımlama

E-ticaret sitesinde sunulan hizmeti en doğru ve açıklayıcı şekilde kategorize etmek ve açıklamak oldukça önemlidir. Analytics hesabından bir çıkarım yaparak en çok aratılan kelimeler ile düzenlemeler yapılabilir.

Sitenin Hızı

E-ticaret sitesinin hızı tüketiciler tarafından tercih edilme sebeplerinden biridir. Kimse yavaş ve takılan bir sitede dolaşmak istemez. Analytics üzerinden e-ticaret sitesi için ‘site hızı entegrasyonunu’ yapılmalı ve belirli periyotlarla takip edilip güncellenmelidir. Bunun yanı sıra site içi opsiyonlar optimize edilmelidir.

Yukarıda e-ticaret için uygulanması gereken SEO tekniklerine ek; açıklama etiketlerinin doğru oluşturulması, sosyal medya kullanımı ve site içi eklentilere koymak, yorumlar ile tüketiciyi olaya dahil etmek (yorum eklentisi koymak), gelişen ve değişen trendleri takip etmek gibi tekniklerde bilinmelidir.

SEO Uyumlu E-Ticaret Sitesi

SEO uyumlu e-ticaret sitesi kurmak oldukça önemlidir. E-ticaret sitesinin, gereken tıklanmayı alması ve istenilen satışı gerçekleştirmesinde SEO ile uyumlu olması gerekmektedir. SEO tekniklerinin e-ticaret sitesinde doğru bir şekilde uygulanması ile site SEO uyumlu hale gelmektedir. Görünürlük, tıklanma ve site içi doğru SEO yöntemleri ile istenilen sonuçlara ulaşılabilir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Başarı Olur?

E-ticaret sitesi nasıl başarı olur sorusu e-ticaret ile uğraşacak ve uğraşanlar için vazgeçilemez bir sorudur. E-ticaret sitesi kurulumdan işleyişine kadar tek tek uğraşılması ve doğru hamlelerin yapılması gereken bir sistemdir. Doğru ve gerekli donanımlar uygulayarak bunu başarmak hiçte zor değildir. Sizi diğerlerinden ayıracak, başarılı kılacak en önemli nokta doğru bir SEO çalışması yaparak bu sektörde var olmanızdır. E-ticaret sitesinin başarısı, içerisinde bulunduğu sistemi iyi çözmek ve uygulamaktan geçer.

SEO ile e-Ticaret Trafiğinizi Artırın