e-ticaret Sitesi Özellikleri

e-ticaret Sitesi Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

E-Ticaret Sitesi Özellikleri;Günümüzde internet ve akıllı telefonların yaygın bir hale gelmesi ile internet üzerinden alışveriş trendi giderek artış göstermektedir. Özellikle WordPress e-ticaret sitesi gibi sanal mağazalara sahip olan işletmeler kira, elektrik, su gibi giderlerden tasarruf ederek kar oranlarını arttırmakta ve markalarını daha görünür kılabilmektedirler. Sanal mağaza kurulumu ile birçok işletme ürünlerini yurtdışına pazarlama imkânına kavuşarak etki alanı genişletebilmekte ve rakiplerine önemli farklar atabilmektedir. Peki, müşteri ve işletmenin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir e-ticaret sitesi özellikleri neler olmalıdır?

Olmazsa Olmaz Özellikler Nelerdir

Öncelikle kolay kurulabilir ve pratik yönetim imkânı sağlayan web siteleri işletmelerin işlerini oldukça rahatlatabilmektedir. Sürükle bırak tarzında çalışan web siteleri sayesinde mağaza sahipleri ürünlerini internet üzerindeki vitrinlerine kolaylıkla yerleştirebilmektedirler. Sezon geçişlerinde veya ürün güncellemeleri yapılmak istendiğinde zaman almayan pratik yöntemler içeren WordPress e-ticaret sitesi ile kolaylıkla gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir. Şık ve sade tasarımlar ile birleşmiş slider gibi özellikte olan web siteleri sayesinde işletmeler fırsat ürünlerini ve kampanyalarını ön plana çıkarabilmektedirler.

Çağımızda internete erişim çoğunlukla mobil akıllı telefonlar üzerinde yapılmaktadır. Müşteriler mobil uyumlu olmayan web siteleri ile karşılaştığında genellikle güvensiz ve zaman alıcı olduğunu düşünerek bir iki saniye içerisinde o siteden ayrılmaktadırlar. Diğer taraftan özellikle sanal mağazanızın google arama motorunda ilk sıralarda listelenmesi için mobil uyum önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple markanızın ön sıralarda yer alması için web sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekmektedir. E-ticaret sitesi yaratmak için anlaştığınız yazılım uzmanlarının bu konuya önem vermesini istemeniz yerinde bir tercih olmaktadır.

Sitenizin hem sizin hem de kullanıcılar açısından güvenli olması için gerekli tüm alt yapının olması gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için WordPress uzmanlarınca verilen kurulum hizmetini almanız ve böylece sitenizde oluşabilecek güvenlik açıklarına karşı gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamanız gerekmektedir.

Müşterilere İyi Bir Alışveriş Deneyimi Sunmalı

Alışveriş sitesi, müşterilerin sanal bir mağazada alışveriş yaptıkları esnada sıkça kullandıkları veya ihtiyaç duydukları menü ve sayfaları içermelidir. Bu menüler; alışveriş sepeti, favoriler, istek listeleri, geldiğinde haber ver, profil gibi menülerdir. Müşteriler alışveriş yaparken sepetlerini bulundukları sayfadan ayrılmadan takip etmelerine imkân veren siteleri daha çok tercih etmektedirler. Aynı şekilde üyeliklerini yaptıklarında bir kısım bilgilerini kayıt ederek ödeme ve kargo bilgilerini her alışverişlerinde girmek için zaman kaybetmedikleri siteleri diğerlerine nazaran daha fazla ziyaret etmektedirler. Bu yüzden gelişmiş bir profil veya hesabım sayfasını içeren WordPress e-ticaret sitesi müşteriler tarafından pratik olarak kullanılabilmektedir. Diğer taraftan istek listem ve favorilerim gibi menüler sayesinde müşteriler aynı siteye tekrar uğradıklarında kolayca daha önce beğendikleri ürünlere ulaşarak sepetlerine ekleyebilmektedirler.

Müşterilere çeşitli güvenli ödeme seçenekleri sunan e-ticaret siteleri kullanıcılar arasında daha çok tercih edilmektedir.  Kredi kartlı nakit veya taksitli alışveriş imkânı imkânı sağlayan e-ticaret siteleri müşterilerin alışverişlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Müşterilerin güvenliği sağlamak için 3D secure gibi uygulamalar müşteri üzerinde oldukça iyi bir etki sağlamaktadır.

Çok dil uyumlu olan e-ticaret siteleri işletmelerin ürünlerini yurtdışında pazarlama imkânı sağlamaktadır. Mesafeleri ve sınırları ortadan kaldıran bu özellik ile işletmenin markasının tüm dünyada duyulması mümkün olabilmektedir. Yurtdışı pazarını hedefleyen işletmelerin çok dil uyumluluğu sağlayan WordPress e-ticaret sitesi sahip olması onlara önemli bir avantaj kazandırabilmektedir.

Kargo takip imkânı ve yönetimi sağlayan e-ticaret siteleri hem kullanıcıların hem de işletmelerin işlerini kolaylaştırmaktadır. İnternet sitesi ve kargo firması arasında kurulan köprü ile müşteriler kolaylıkla ürünlerin nerede olduğunu ve ne zaman kendilerine ulaştığını görebilme imkânına kavuşabilmektedir.

Gün geçtikçe daha da popüler olan pazar yerleri ile entegre çalışma özeliği olan e-ticaret sitesi ile ürün satışları işletmenin web sitesi ile bütünleşik olabilmektedir. Bu özelliğe sahip olan siteler daha çok müşteriye ulaşarak potansiyelini arttırabilmektedirler. Ürün ve stok yönetimine imkân veren web siteleri işletme sahiplerinin işlerini oldukça rahatlatmaktadır.

Detaylı Arama Özelliklerinin Önemi

Müşterilerin aradıkları ürünlere daha çabuk ulaşabilmesini sağlayan özellikleri barındıran e-ticaret siteleri daha fazla rağbet görmektedir. Binlerce ürünün arasında arama yapmaya imkân veren detaylı arama özelliği olan web siteleri müşterilerin kafalarında olan ürünü kısa zamanda bulabilmelerini sağlamaktadır. Aksi takdirde müşteriler birçok sayfa içinde arama yapmak zorunda kalmaktadırlar ki bu yöntemi seçen kullanıcı sayısı oldukça az olmaktadırlar. Genellikle müşteriler arama sonunda ilk sayfada aradıkları ürün gösterilmediğinde o ürünün mağazada olmadığını değerlendirerek mağazadan ayrılmaktadırlar. Bu sebeple WordPress e-ticaret sitesi özellikleri,gelişmiş detaylı arama özelliklerine sahip olmalıdır.

Müşteriler arama sonunda görüntülenen listelemeler içerisinde aradıkları ürünü daha kolay bulabilmek için filtreleme ihtiyacı duymaktadırlar. Aynı sayfada arama sonuçları içinde detaylı filtreleme özelliği sunan web siteleri müşterilerin alışverişini keyifli bir hale getirebilmektedir. Aradıkları ürünü incelemek için açılan ürün sayfasının alt bölümünde ürüne benzer veya ürün ile beraber satın alınan ürünlerinde gösterimini sağlayan sanal mağazalar daha çok miktarda ürün satışını gerçekleştirebilmektedirler.

e-ticaret sitesi özellikleri
e-ticaret sitesi özellikleri

Çerez politika bildirimlerinin otomatik olarak yapılmasına imkân veren sanal mağazalar işletmelerin bu bildirimleri yapmasında gerekli kolaylığı sağlamaktadırlar. Google arama araçlarında zirvede bir yere sahip olmak için gerekli olan SEO kurallarına uygun olarak hazırlanmış metinlerin web sitesine kolayca aktarılmasını sağlayan web siteleri daha yoğun talep görmektedirler. Bu özelliğe sahip olan e-ticaret sitesi yaratmak müşteri kitlesini oldukça arttırabilmektedir.

İnternet ortamında geçirilen zamanın büyük bir kısmı sosyal medya siteleri içerisinde kullanılmaktadır. Bu yönü ile düşünüldüğünde sosyal medyayı en iyi kullanan sanal mağazalar daha başarılı satış değerlerine ulaşabilmektedirler. Sosyal medya etkileşimli olarak tabir edilen müşterilerin sosyal medya hesaplarını kullanarak kolay abone olabildikleri e-ticaret siteleri büyük bir avantaja sahip olabilmektedirler.

E-Ticaret Eklentileri

E-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz bir kısım e-ticaret eklentileri bulunması hem işletmenin hem de müşterilerin alışveriş deneyimlerinin daha keyifli olmasına imkân sağlamaktadır. Müşterilerin sanal mağazaya kolayca abone olmasını sağlayabilmek için küçük pencerede açılan abonelik eklentisi ile mağaza ürünlerinde yapılan güncelleme ve kampanya haberleri kullanıcılara kolaylıkla gönderilebilmektedir. Yine müşteriler ile anlık mesajlaşmaya imkân sağlayan chat, WhatsApp eklentileri ile müşterilerin ürün detayları ve stok durumu ile ilgili soruları anında cevaplanabilmektedir.

Sanal mağazada kitap, müzik, ders gibi indirme yapılarak satılan dijital ürünler satışı yapıyor ise bunun içinde Easy Digital Downloads gibi e-ticaret eklentileri tercih edilebilmektedir. WordPress WooCommerce eklentisi ile mükemmel özelliklere sahip bir sanal mağaza elde edilebilmektedir. Sanal mağazayı sosyal medya siteleri ve pazar yerleri ile bütünleştirerek çok kanallı bir satış yapmak istenildiğinde WordPress alt yapısı olan Ecwid eklentisinin kullanması tavsiye edilmektedir. Çeşitli SEO eklentileri kullanarak sanal mağazanın Bing, Google gibi arama motorlarının zirvelerinde görüntülenmesini sağlanabilmektedir.

Müşterilerin işletmelerle kolayca iletişim kurmalarını sağlayacak WPForms gibi eklentiler kullanarak istenen detaylarda formlar oluşturulabilmektedir. Sipariş yönetimi, envanter kontrolü, ürün listeleme, tedarikçiden satın alım yapma ve daha fazla özellikleri barındıran e-ticaret eklentileri ile işletmeninin günlük rutin işlerini rahatlatması mümkün olabilmektedir. Sitesinde galeriye ihtiyaç duyan pastane, fırın, konaklama gibi işletmeler için son derece kullanışlı albümlü galerileri üretmelerine imkân sağlayan eklentiler bulunmaktadır. Site güvenliğinin arttırılmasına olanak sağlayan eklentiler ile web siteleri yedeklenebilmektedir. Müşterilerin sıkça sordukları sorulara kolay cevaplar alabilmesine imkân sağlayan eklentiler ile ürünler ve verilen hizmetlerin tanıtımı daha kolay olarak yapılabilmektedir.

EbaMedya İle Çalışmak İstermisiniz?